30 Ağustos 2015

Prag'ın En Güzel Yeri Altın Yol

Gitmeden önce altın yol hakkında tek okuduğum, 22 numaralı evde, bir zamanalar Kafka'nın yaşadığıydı. Gittiğimde karşılaştıklarım karşısında hayrete düştüm. Ayrıca biraz üzüldüm. Çünkü kimse az sonra yazacaklarımdan bahsetmiyor.


Sıra sıra dizili olan bu evlerin ilk yapılış amacı saray görevlilerinin barınması içinmiş. İki sur arasına inşa edilmiş. Zaman geçtikçe bu minik evler farklı kiracıları ağırlamış. Şimdilerde ise birer açık hava müzesi görevi görüyorlar. Zamanında yaşamış olan yazar, aktar, şifacı, falcının evlerini gezmek mümkün. Aşağıdaki ev bir terzininmiş.
 Buraya kadar olan kısmını herkes yazıyor. Lakin asıl görülmesi gereken yer , bu evlerin üstünde yer alıyor. Üst kata çıktığınızda, kalenin surunda bir gezinti sizi bekliyor. Zaman içerisinde kullanılan şövalye giysilerinin yer aldığı koridorda ilerlemeye başlıyorsunuz.


 Koridorların sonunda  yer alan küçük odalarda tarih sırasına göre kullanılan silahlar sergileniyor.

Çok enteresan silahlar gördüm. İşte bu da onlardan biri. Üzerinde takvim var. Buralarda gezmekten ve hepsini incelemekten çok fazla fotoğraf çekemedim. Zaten bu şekilde bir tadı yok gibi. Gidip yerinde görmek lazım.En çok ilgimizi çeken odalardan biri ise Orta Çağ işkence aletlerinin sergilendiği yerdi. Maalesef sadece küçük bir kapıdan bakabildik. İçeri girmek yasaktı. Dikenli sandalyeyi de acele ile çektim. Net çıkmamış. Orada ki aletleri incelerken içim cız etti resmen. Kim bilir kaç kişi son nefesini bu aletler üzerinde vermiştir.

Üst kattaki gezimizden sonra aşağıda yer alan, Orta Çağ zamanından kalma bir barı gezdik. Gerçekten de filmlerde gördüklerimiz gibiydi.


 Sonraki durağımız ise kalenin zindanı oldu. Zincirler ile poz vermeyi de ihmal etmedim.


Hele buna ne demeli. İnsanları buraya asıp, yetmezmiş gibi aşağıdan ateşi yakıyorlarmış. Ateşin sıcaklığı yüzünden ısınan demirler sayesinde yavaş ve acılı bir ölüme terk ediliyorlarmış.


Bu ise birçok filmde gördüğümüz esirlerin  kafasını uçurmak için gerekli olan malzemeler bütününün sergilendiği yerdi. Celladın kılıçı ve kafayı cellada sunmak için kullanılan kütük. Sanırım yandaki kovada kesilen başı içine koymak için.


Ben yine ortamın büyüsünden dolayı az fotoğraf çekip çok incelemeyi tercih ettim.

Gönül rahatlığı ile şunu söyleyebilirim. Prag gezimde en çok zevk aldığım yer Altın Yol oldu. Eğer yolunuz bir gün oraya düşerse, Orta Çağ'ı yaşamadan geri dönmeyin. Gidin, bir zamanlar orada yaşanmış olan hayatları hissedebilmek için yavaş adımlara gezin. Eğer benim gibi Orta Çağ sever biri iseniz inanılmaz haz duyacaksınız. Bundan eminim.


Paylaş:

0 yorum :

Yorum Gönder

*Bloglar yorumla beslenir. Yorumlarınızı eksik etmeyin.
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Link bırakıp kaçmayın.
*Yazının konusu dışında sormak veya iletmek istediğiniz bir şey varsa İletişim formunu kullanın.
Sevgiler.

Fotoğrafım
Mam na imię Yasemin. Jestem z Turcji. Mieszkam w Stambule, a teraz w Krakowie. Mówię po turecku i angielsku znam też trochę po polsku. Z zawodu ksiegowa. Moje ulubione słowa oczywiście :) Interesuję się literaturą i sportem. Lubię kawę. Uwielbiam mój rower.