25 Şubat 2016

Floransa gezi notları 2

Kursa başlamanın telaşı ve düzenli ders çalışma seansları yüzünden, İtayla gezimi uzun uzadıya yazamadım. Şimdi Floransa'yı anlatmaya kaldığım yerden devam edebilirim.

Floransa'nın güzellikleriyle dolu dolu 3 gün geçirdim. Bol bol yürüdüm. İkinci günün sabahında 
Michelangelo tepesinden şehrin tüm yapılarını görme şansını yakaladım.  Fazla söze ne gerek, çektiğim fotoğraf kareleri birçok şeyi anlatacaktır.

1- Floransa Michelangelo Tepesi2-Aynı gün içerisinde Uffizi müzesini de ziyaret etme imkanı buldum.  Uffizi'yi ziyaret etmek için en uygun zaman öğleden sonra. Sabah gittiğimizde çok uzun bir kuyruk vardı. Biz de beklemeyip Michelangelo Tepesine çıktık. Öğleden sonra gittiğimizde ise çok az sıra bekleyip içeri girebilme şansını yakaladık. Uffizi de beni ilk etkileyen tüm koridorun portrelerle dolu olmasıydı.
Osmanlı padişahları ve sultanları da Uffizi'nin duvarlarında yer edinen portreler arasındaydı.Bu odadaki heykelleri ise çok eski zamanlardan kalma oldukları için özenle korunuyorlardı.Ayrıca, aşkın ve güzelliğin koruyucusu olan Venüs'ün Doğuşunu anlatan tablo Uffizi müzesinde sergileniyor.

Yunan mitolojisine göre Kronus, babası  Uranüs'ü hadım edilip cinsel organını denize atar. Bunun sonucunda deniz döllenmiş olur ve Venüs denizden doğar. Tablo bu doğuş anını anlatır.

Venüs bir deniz kabuğu üzerinde denizden yükselip kıyıya doğru sürüklenmeye başlar. Kıyıda mevsim tanrıçalarından biri elindeki çiçekli pelerin ile Venüs'ün üzerini örtmeye çalışır. Ayrıca rüzgarlar Venüs'ün üzerine güller dökmektedir.

Bu arada tablodaki desenler çok ilgimi çekti.Uffizi saatlerinizi geçirebileceğiniz bir müze. İçinde görülmeye değer birçok eser barındırıyor. Tüm müzeyi elimde fotoğraf makinesi ile gezmek istemedim. Bu nedenle müze ile ilgili çok fazla fotoğrafa sahip değilim.

Floransa'ya bir kez, belki de bir çok kez daha gideceğimi hissettiğim için oradan hiç birşey almadan ayrıldım.

Bir sonraki durak Venedik.


Paylaş:

2 yorum :

  1. İtalya merak ettiğim ülkelerden biri, merağım daha da kabardı :D Venedik yazını da bekliyor olacağım :))

    YanıtlaSil
  2. Manzarasi ayri guzel, muzesi ayri guzel. Bizede nasip olur insallah :)
    Tabi evde otururken olmuyor bu! :)

    YanıtlaSil

*Bloglar yorumla beslenir. Yorumlarınızı eksik etmeyin.
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Link bırakıp kaçmayın.
*Yazının konusu dışında sormak veya iletmek istediğiniz bir şey varsa İletişim formunu kullanın.
Sevgiler.

Fotoğrafım
Mam na imię Yasemin. Jestem z Turcji. Mieszkam w Stambule, a teraz w Krakowie. Mówię po turecku i angielsku znam też trochę po polsku. Z zawodu ksiegowa. Moje ulubione słowa oczywiście :) Interesuję się literaturą i sportem. Lubię kawę. Uwielbiam mój rower.