15 Şubat 2016

Bologna gezi notları


Dikkat bu yazı bir çok övgü içerecektir. Dayanamayacak olanların burda okumayı bırakmaları şiddetle tavsiye edilir.

İtalya benim görmekten bıkmayacağım bir ülke haline geliyor. Her gittiğimde daha fazla seviyorum o ülkeyi. Akdeniz insanın sıcaklığı, tarihlerine olan saygılarından dolayı bozulmamış şehirleri, çok lezzetli yemekleri beni kendine  çekmeye devam ediyor.

Bologna - Floransa - Venedik üçlüsünü gezip tozma şansını yakaladım  bu sefer.

İlk olarak  Bologna izleminlerimle başlayalım bakalım.

Bolonez sosunun isim babası, Orta Çağ mimarisini ve Avrupanın en eski üniversitesini içinde barındıran, Üniversitesinde Dante'ye ve Erasmus'a eğitim veren  büyülü bir şehir.

Bologna'da kalış sürem oldukça kısa olmasına rağmen bir çok yerini gezdim.
Şimdi ben susayım da çektiğim fotoğraf kareleri konuşsun.

1- Towers of Bologna'dan bir kare. Açıkcası yukarı çıkarken merdivenleri beni çok korkuttu. Çok dik ve zorlu bir tırmanışı göze alıp çıktım. Çıktığıma da değdi. Kızıl şehri, kuş bakışı görmek gerçekten güzeldi.


2- Bologna'da her yol Piazza del Nettuno çıkar dersem başımız ağrımaz. Hadi bakalım fotoğraftaki Neptün'ü bulunuz.3- Neptün heykelinin karşısında tüm heybeti ile San Petronio Basilica yer alıyor. Büyüklük bakımından Dünyanın 15. olarak anılıyormuş. Henüz bitmemiş olan yapı bu haliyle bile çok ilgi çekici.


 4-  Bir sonraki durak ise beni en çok etkileyen yerlerden biri.  Archiginnasio di Bologna.
İçinde eski anatomi sınıfını ve el yazması bir çok eseri barındırıyor.
Derslikte otururken buralardan kimler geldi kimler geçti diye düşündüm. 1600  yıllarda böyle bir sınıfta tıp eğitimi almak harika bir duygu olsa gerek. İnsanlar sadece eğitim almamışlar, görsellikler ile ruhlarını da beslemişler. Tavan ve koridorlardaki heykellere ve çizimler mükemmeldi.
5- Buraya kadar gelmişken Santa Stefano uğramadan olmaz dedim. Dışarıdan bakıldığında tek bir kilise gibi görünsede içinde 7 kilise barındırıyor.
6- İşte bu karede meşhur Venedik penceresiden.7- İtalyaya gelmişken güzel şaraplarından tatmadan olmazdı. Bol bol  şarap içip bolonez soslu makarna yediğim doğrudur.
Biz Bologna'ya 1,5 gün ayırdık. Bologna gezimizden oldukça memnun kaldım. Havaalanından merkeze ulaşım rahatlığı, kaldığımız süre boyunca hiç yağmur yağmaması bu şehri daha çok sevdirdi bana.
Karnımızı  tıka basa doyurup yeni rotamız Floransa için kızıl şehirden ayrıldık.


 

Paylaş:

6 yorum :

 1. Ahh italya kim gitmek istemez ki ben italyancanın da çok çekici eğlenceli bir dil olduğunu dusunurum:)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size katılıyorum. İtalyancanın fonetiği çok güzel.

   Sil
 2. Gezimizin iniş ve kalkış durağı olmasına rağmen gezmeyi son güne bıraktığımız Bologna'yı sizin izlenimlerinizle gezmekte güzeldi. Yazılarımın sonunda söylemeyi kuruyordum ama yazınızla vesile oldu; gezi boyunca en sevdiğim şehir olduğu gibi bu şehirde yaşamayı isterim dediğim birkaç şehir arasındaki Bologna'yı çok beğendim. Kısmet olursa ilerideki günlerde daha çok kalabilmeyi arzularım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bizde iniş ve kalkış için kullandık Bologna'yı. Benim favori şehrim kesinlikle Floransa. Bir gün İtalya'da yaşama şansına sahip olursam İlk tercihim orası olacak. Bologna için 2 veya 3 gün yeterli. İnsan en çokta zaman darlığından, harika yemeklerini çok yiyemediği için üzülüyor :) Bologna'da sırf yemek için, fazladan bir kaç gün daha kalınabilir.

   Sil
 3. BOLOGNA' YI gezmiş biri olarak çok mutlu oldum. tekrar gitmiş kadar oldum. teşekkürler ellerinize ve ayaklarınıza sağlık.
  blog süper olmuş.
  mutlaka İTALYA görülmesi gerekir.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Değerli yorumunuz için çok teşekkür ederim. Sizi yeniden oralara götürebildiysem ne mutlu bana.

   Sil

*Bloglar yorumla beslenir. Yorumlarınızı eksik etmeyin.
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Link bırakıp kaçmayın.
*Yazının konusu dışında sormak veya iletmek istediğiniz bir şey varsa İletişim formunu kullanın.
Sevgiler.

Fotoğrafım
Mam na imię Yasemin. Jestem z Turcji. Mieszkam w Stambule, a teraz w Krakowie. Mówię po turecku i angielsku znam też trochę po polsku. Z zawodu ksiegowa. Moje ulubione słowa oczywiście :) Interesuję się literaturą i sportem. Lubię kawę. Uwielbiam mój rower.