16 Şubat 2016

Floransa gezi notları 1

Floransa hakkında ne yazsam az kalacak biliyorum. Sokaklarında gezerken tek söylediğim şey, bu şehre defalarca gelmeliyim demekten öteye geçmedi. Gecesine ayrı, gündüzüne ayrı tutuldum. 
Bir şehrin her yerimi sanat kokar.

Her biri kendi dalında ciddi başarılara imza atmış bir çok ünlünün şehridir Floransa.

Gucci'nin ilk mağazasını açtığı, 
Dante'nin doğduğu ve İlahi Komedya'yı yazmak için ruhunu beslendiği, 
Leonarda da Vinci'nin  sokaklarını arşınladığı, 
Sandro Botticelli'nin fırca darbelerini konuşturduğu ve ünlü eseri olan Venüs'ün Doğuşu içinde barındıran, 
Michelangelo'nun daha 26 sında geç bir delikanlıyken yaptığı ünlü Davut heykelini görebileceğiniz nadide bir şehirdir.

Şimdi gelelim benim Floransa sokaklarında gezerken çektiğim karelere
1- Bologna'dan yaklaşık 40 dk süren bir tren yolculuğunun ardından Floransa'da beni karşılayan ilk yapı Duomo oldu. Gece ışıklandırılmasının etkisiyle inanlamayacak derece büyüleyici gözüküyor. 

 

2- Signoria Meydanı (Piazza della Signoria  ) Adeta bir açık hava müzesi gibiydi. Orijinali müzede sergilenen Davut heykelinin bir kopyası bu meydanda bulunuyor.
Eğer buralara yolunuz düşerse meydanda ki kafelerden birinde, İtalya'nın harika kahvelerini yudumlarken bu görsel şölene doyabilirsiniz.


3- Ponte Vecchio 1300 den kalma bir köprü.  2. dünya savaşından kurtulmayı başarmış ve üstündeki minik dükkanları ile birlikte günümüze kadar gelmiş. Floransa gezimiz süresince üstüne kaç kez yürüdük hatırlamıyorum. Floransa gezi notlarıma devam edeceğim. Şimdilik benden bu kadar.
Sevgiler.
Paylaş:

4 yorum :

 1. blog keşif etkinliğinden geliyorum sizi takibe aldım ben de bloğuma beklerim :)
  http://guzelvekulturluyum.blogspot.com.tr/

  YanıtlaSil
 2. Floransa'ya gidenlerin genellikle yakalandığı "Güzellik Hastalığı"na tutulmuşsunuz anlaşılan. Güzel gözlem ve yazılarınızı bekliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. :) Belkide öyledir. Lakin şöyle bir tespitte bulunmadan geçemeyeceğim. İstanbul'da yaşadığım zamanlarda "güzellik hastalığı " beni etkileyen bir durumdu. Şimdi bir Avrupa şehrinde yaşamanın getirdiği bir görsel doygunluk var zaten. Ben Floransa'yı sadece Türkiye ile değil, gezip gördüğüm diğer Avrupa ve Amerika şehirleri ile kıyaslayarak hayranlığımı belirledim :)

   Sil

*Bloglar yorumla beslenir. Yorumlarınızı eksik etmeyin.
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Link bırakıp kaçmayın.
*Yazının konusu dışında sormak veya iletmek istediğiniz bir şey varsa İletişim formunu kullanın.
Sevgiler.

Fotoğrafım
Mam na imię Yasemin. Jestem z Turcji. Mieszkam w Stambule, a teraz w Krakowie. Mówię po turecku i angielsku znam też trochę po polsku. Z zawodu ksiegowa. Moje ulubione słowa oczywiście :) Interesuję się literaturą i sportem. Lubię kawę. Uwielbiam mój rower.