10 Eylül 2017

Blogspot Uzantısını Kaldırma


5 Yıl boyunca blog adresimde yeralan blogspot ibaresiyle dün yollarımızı ayırdık. Kısa bir kesintinin ardından artık yoluma www.birtutamkarinca.com olarak devam edeceğim. Açıkcası böyle daha güzel oldu. Zaten blog ismim uzundu. Blogspot eklentisi ile çarşaf gibi oluyordu. Geçiş sürecinde, teknik bir aksaklık dolayısıyla eski yazılarım takipçilerimin okuma listesine yeniden düşmüş. Vermiş olduğum bu rahatsızlık yüzünden özür dilerim. Tam 400 kişi olmuşuz diye sevinirken dün 1 kişi takipten ayrılmış. Sanırım bu blog sahibi ne yapıyor böyle diyerek çekti gitti. Ne yapalım canı sağ olsun.

Alan adımı değiştirdim lakin, Blogspot'un alt yapısını kullanmayı bırakmadım. Çünkü oldukça basit ve ben artık buna çok alıştım. Bazı blog yazarı arkadaşlarımla konuştuğumuz zaman artık wordpress'e  geçme zamanın geldi diyorlar. Evet alt yapı olarak çok gelişmiş bir sistem ama dedim ya blogspot benim ilk göz ağrım ve şimdilik bana yetiyor. Ayrıca takipçi eklentisinin olmasını çok seviyorum. Wordpress'e bu eklenti yok. Açıkcası mail ile takip işine çok sıcak bakmıyorum ben. Çünkü çok fazla blog takip ediyorum ve onların hepsine mail yoluyla abone olsam mail kutum her gün dolup taşar. Ben böyle düşünürken sadece mail yolu ile takip edilen bir sisteme kendimi entegre edemem. Böyle de açık sözlüyüm.

Adresimde yer alan blogspot uzantısını nasıl kaldırdım? 

Sorusunun cevabı aslında oldukça basit. Bir miktar maddi külfeti var. Çünkü blogununuz taşımak istediğiniz alan adını satın almanız gerekiyor. Ben alan adımı isim tescilden aldım. Senelik 9 dolar ödeyeceğim. Alan adını aldıktan sonra, blogspot kontrol panelinden: Ayarlar - Temel - Yayıncılık bölümünde yer alan "+blogunuz için üçüncü taraf bir URL ayarlayın" sekmesini tıkladım.

 Açılan pencereye yeni aldığım alan adını yazdım ve kaydet butonuna bastım. Bu aşamada bir hata mesajı veriyor. Aslında sizden bir onay istiyor. Size vermiş olduğu kodları, alan adını aldığınız siteye gidip tanıtmanızı istiyor. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra yeniden geri dönüp kaydet butonuna bastığınızda ise 24 saat içerisinde yeni alan adına yönlendirileceksiniz mesajını alıyorsunuz. Benim blogum 30 dakika kadar kısa bir süre içerisinde yönlendirildi.


Sorunsuz bir şekilde geçişi tamamladığıma göre, hız kesmeden birtutamkarinca.com olarak yola devam etmeliyim. Ne de olsa, karınca olmak bunu gerektirir.

✄----------------------------------------------------------------------
Paylaş:

43 yorum :

 1. Merhabalar.
  Demek siz de alan adı alarak, com uzantılı bir URL adresine geçtiniz. Hayırlı olsun. Sadece "Blogspot" uzantısından kurtulmak için alan adı almak ne kadar doğru bilmiyorum. ben de ilk sıralar bir alan adı almıştım. Ancak bu alan adını ve bağlı dosya muhteviyatını barındıracak bir de sunucu firmaya ihtiyaç duyuluyor. Benim firmam üçkağıtçı çıktı ve tüm müşterilerini yarıyolda bırakarak kaçtı. Ben de o zamandan beri, Blogspot gibi platformları kullanıyorum.
  İnşAllah pişman olmadan güle güle ve iyi günlerde kullanırsınız.
  Selam ve dualarımla.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Sunucu firmaya şu anlık ihtiyacım yok. Çünkü blogspot altyapısını kullanmaya devam edeceğim. Bu nedenle bir sıkıntı yaşamayacağımı düşünüyorum. Çantalarım için bir alan adım ve hostingim mevcut. 4 yıldır bir sıkıntı yaşamadım. Umarım bu adresimde de yaşamam.
   Teşekkür ederim.

   Sil
  2. Bence blogspot uzantılı olmak bir yere aidiyetlik te tanıyor. Biz bir aileyiz. Bu aileyi terkedemeyiz. Selam ve dua ile.

   Sil
  3. Yasemin hanım biz halimizden memnunuz; değişiklik yapmak biraz bizim için cesaret istiyor. Hayırlı olsun diyorum.

   Sil
  4. Ben de ailemi terketmedim ki. Sanırım yazının içeriği okunmadan yapılmış bir yorum ile karşı karşıyayım.

   Sil
 2. Yeni alan adiniz şimdiden hayırlı ve uğurlu olsun. Umarım her şey istediginiz gibi olur. Başarılar dilerim :) Bu arada küçük bir hatirlatma gmail profilinizde blogspot.com yaziyor orayida .com a taşıyınız :) Tekrar başarılar dilerim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler ederim. Gmail profilimi de düzelttim. Aslında blogspot uzantılı adresi yazınca da sorun olmuyor. Sistem yeni adrese yönlendirme yapıyor.

   Sil
 3. Anladim. Rica ederim. Tekrar hayirli olsun.

  YanıtlayınSil
 4. Bence çok doğru bir karar verdin. Blogspot uzantısı olunca çok uzun oluyor. Blog yazarları için çok büyük problem olmasa da, arama motorundan bloğa gelenler için ismin akılda kalması açısından en iyisi bir domain kullanmaktır. Hayırlı olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Arama motorları için büyük bir artı olduğuna ben de inanıyorum. Uzunca bir süredir aklımdaydı. Kısmet bu güneymiş.

   Sil
 5. Yalnız küçük bir sorun var; birtutamkarinca.com adresi bloguna gitmiyor. Blogger panelinde alan adının www ile yönlendir ki www.birtutamkarinca.com şekilde blog açılsın ;)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Mustafa aslında dediğin işlemi yapmıştım. İsim tescilde yer alan yönlendirmeyi yeniden güncelleyince sorun ortadan kalkmış oldu.

   Sil
 6. Tam bir marka olmuşsunuz artık, hayırlı olsun :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Artık bir tutam karınca benimle tamamen özleşti diye düşünüyorum.

   Sil
 7. Hayırlı olsun cok güzel olmuş, yıllık degilde tek seferde satın alınanilen bi sistem olsa hic durmam. Her yıl tekrar tekrar ugrastırdıgı icin sevmiyorum. Eskiden forum sitelerim vardı onlarıda arkadasım gerektiginde yeniliyordu sag olsun hic hissetmiyordum bile linkin kırıldıgını.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ben 3 yıllık ödemesini yaptım. Artık yenileme zamanı gelen maille aynı işlemi tekrarlamalıyım.

   Sil
 8. Hayırlı uğurlu olsun :)
  Sevgiler

  YanıtlayınSil
 9. Ben de düşünüyorum ama henüz karar veremedim. Size Hayırlı olsun.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Bende uzun bir düşünce sürecinden sonra hayata geçirdim.

   Sil
 10. Başlık pek uymamış, yani bu başlık altında bu sayfaya gelenler blogspot uzantısını nasıl ücretsiz kaldırılabileceğini düşünebilir. Ama yineden hayırlı uğurlu olsun...

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Ücretle ilgili bir ibare yok ki başlıkta :) Yaptığım işlemin tam karşılığı blogspot uzantısını kaldırmak zaten. Onun için ben bir uyumsuzluk görmüyorum.

   Sil
 11. Bu "com"uzantısı sizi resmileştiriyor. Yani bir tür kurumlaşma. Size uğur getirmesini diliyorum.

  YanıtlayınSil
 12. Hayırlı olsun. Özel alan adı almanız bloğunuzun google'da daha ön sıralarda görünmesinde etkili olacaktır. Ayrıca akılda daha kalıcı bir görüntü oluşmuş.

  YanıtlayınSil
 13. Güzel günlerde, bol bol okunmak dileğiyle...
  O 1 kişi de nazar boncuğu olmuş :p

  YanıtlayınSil
 14. Hayırlı uğurlu olsun. Bazen ben de düşünmüyor değilim. Detaylı anlatım için teşekkürler.

  YanıtlayınSil
 15. Hayırlı uğurlu bol yazılı olsun diyelim o zaman :)
  Wordpressle ilgili duygularımız ortak maille takip etmek benim de hiç sevmediğim bişey. Çünkü ben müsait olduğum zamanlarda bloğuma girip ya da arkadaşları ziyaret ediyorum. Ama en yoğun olduğum zamanda bile paylaşılan yazılar hem mail kutumda o an vaktim olmadığı için aşağılarda kaybolup gidecek. Hem düzenli olarak arkadaşlarımın yazısını takip edemeyeceğim hem de kutuda doluluk sıkıntısı yaşayacağım. O sebepten böyle çok iyiyiz ;)

  YanıtlayınSil
 16. Hayırlı olsun... Ben de yeni geçtim com'a... blogspotla çok uzun oluyordu, katılıyorum. Her ikimize de uğur getirmesi dileğiyle ...Sevgiler

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Size de hayırlı olsun. Bol bol ziyaretçileriniz olur umarım. Sevgiler.

   Sil
 17. hayırlı uğurlu olsun.. başarı dileklerimle..

  birde blog sayfalarınıza adsense eklerseniz, maddi getiriniz olur..

  güle güle kullanın yeni alan isminizi..

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Aslında blogda adsense reklamları var. Lakin okuyucular tarayıcılarında reklamları engelleme seçeneğini kullandığından dolayı pek bir getirisi olmuyor.

   Sil
 18. Bence böylesi çok daha hoş olmuş. Blog altyapınızı değiştirmeme kararınızı son derece mantıklı buluyorum. Netice itibariyle alışılan bir sistem mevsutsa ve büyük bir sorun çıkartmıyorsa orada kalmak en iyisidir. Mesela ben Wordpress ile başladım, böyle devam edeceğim :)

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ediyorum. Alışkanlıkları değiştirmek pek kolay olmuyor. Ayrıca bana şimdilik yetiyor. kesinlikle size katılıyorum.

   Sil
 19. alan adınız hayırlı olsun, biraz geç oldu ama :)

  YanıtlayınSil
 20. Sizi tebrik ederim. Artık bloggerlık eskisi kadar popüler değil. Bir çok kişi youtuberlıka yöneldi.Umarım ben de bir gün sizin kadar büyürüm.

  YanıtlayınSil
 21. Başarılı bir blog yazarı tebrikler

  YanıtlayınSil
 22. Temanız çok hoş, böyle bir temayı nasıl yakalayabilirim. Ben de bir blog sitesi kurmak istiyorum fakat yeniyim. Nasıl tecrübe edinebilirim, öğrenebilirim? yardımcı olur musunuz?

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. Temam ücretsiz bir temaydı. Bazı yerlerinde değişiklik yaptım. Uzun zamandır da bunu temayı kullanıyorum. Kendinize zaman tanıyın. Yazdıkça tecrübe peşinden gelecek. Kolaylıklar diliyorum.

   Sil

*Bloglar yorumla beslenir. Yorumlarınızı eksik etmeyin.
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Link bırakıp kaçmayın.
*Yazının konusu dışında sormak veya iletmek istediğiniz bir şey varsa İletişim formunu kullanın.
Sevgiler.

Fotoğrafım
Mam na imię Yasemin. Jestem z Turcji. Mieszkam w Stambule, a teraz w Krakowie. Mówię po turecku i angielsku znam też trochę po polsku. Z zawodu ksiegowa. Moje ulubione słowa oczywiście :) Interesuję się literaturą i sportem. Lubię kawę. Uwielbiam mój rower.