17 Eylül 2023

Kahve Bahane #Gerçek Macar Salamı Nedir?


Bu kahve bahane aslında iki ay önce yazılmalıydı. İş koşuşturması yüzünden hep ötelendi. Ve şimdi bu yazıyı özel yapan minik bir detay var. Bu satırlar Hırvatistan kıyılarındaki şirin bir şehirde oluşuyor. 

Polonya’nın aralara serpiştirdiği resmi tatillerden biri Salı gününe denk gelince; ne yapmalı ne etmeli dedik ve istikametimizi görmek istediğimiz Macaristan topraklarına çevirdik. 

Budapeşte diyince aklıma hep Wes Anderson’un enteresan filmi olan The Grand Budapest Hotel gelir. Onun dışında Macarlar hakkında en ufak bir fikre sahip değildim ve halen değilim. Mesela İtalyanlar için kıpır kıpır, Almanlar için disiplin delisi, Amerikalılar için deli, Polonyalılar için soğuklar diyebilirim demesine de Macarlar için hiçbir tanım yapamam. 

Krakow Budapeşte arası araba ile altı saat sürüyor. Yolların bir kısmı dağların arasında yer alıyor ve manzarası oldukça güzel. Bu yüzden yol keyifliydi diyebilirim.

Budapeşte genel olarak tipik bir Avrupa şehri. Mimarisi, düzeni, meydanı, kliseleri...
Bilirsiniz gezi yazılarımda orayı gezin, burayı gezin demem ben. Bana hissettirdiklerini yazarım. Burada beni şaşırtan bir iki şeyden bahsedip meydanı fotoğraflarıma bırakacağım. 

Ben artık yeterince klise gezdiğimi düşünüyorum bu yüzden şöyle bir önünden geçiyorum artık. Hava güzel olunca gidip müze gezmek de istemedim lakin retro müzesini görünce kayıtsız kalamadım. 

Macar salamı diye sağda solda dolandım durdum fakat gelin görün ki bunca yıldır kandırılmışız. Yok öyle bir salam. Yani bizim Macar salamı dediğimiz şey bildiğin salam. Macarların kendince ünlü olan salamı ise bambaşka. Benim gözüm hiç tutmadığı için Macar salamını denemedim. Bunun yerine güzel bir Gulaş çorbası içtim. Enteresandır ben gulaşı hep yemek olarak yedim taaaa ki Budapeşte'ye kadar. Adamlar bildiğin çorba gibi yapıyorlar.


Son gece de sokaklarda dolaşırken bir Türk Lokantasına denk geldik. Eee menüde lahmacunu görünce dayanamadım kapanışı da lahmacunla yapmış oldum. 

Benim gözümden Budapeşte'yi görmek isterseniz fotoğraflara bakmanız yeterli.

Gulaş çorbası
Gulaş Çorbası 
Soykırım anısına yapılan bir çalışma bu. Nehir kenarında duran yüzlerce ayakkabı

Belediyenin mesajı açık, bunu sürersen koca popolu olursun diyor.

İşte size yıllardır bizden saklanan gerçek Macar Salamı
Budapeşte'nin sabit pazarı. İçinde bol bol paprika satan dükkanlar var. Paprika bir çeşit kırmızı toz biber.
En eğlenceli yerlerden biriydi bu retro muzesi.


Ve kapanışta ilaç gibi gelen lahmacun. Krakow'da henüz lahmacun yapan bir yer olmamasını da ayrıca kınıyorum. İnsan bu güzellikten mahrum kalmamalı.

Artık blogumla özdeşleşen kapanışı yapma ve yeni yazıları hazırlama zamanı. Bir sonraki kahve bahane yazısında görüşünceye dek şen ve esen kalın.

✄----------------------------------------------------------------------
Paylaş:

1 yorum :

*Bloglar yorumla beslenir. Yorumlarınızı eksik etmeyin.
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Link bırakıp kaçmayın.
*Yazının konusu dışında sormak veya iletmek istediğiniz bir şey varsa İletişim formunu kullanın.
Sevgiler.

Fotoğrafım
Mam na imię Yasemin. Jestem z Turcji. Mieszkam w Stambule, a teraz w Krakowie. Mówię po turecku i angielsku znam też trochę po polsku. Z zawodu ksiegowa. Moje ulubione słowa oczywiście :) Interesuję się literaturą i sportem. Lubię kawę. Uwielbiam mój rower.