10 Kasım 2017

Berlin Müzeleri

Berlin için tam bir müze kenti demek yanlış olmaz sanırım. Müzeler adasında yer alan ihtişamlı yapıları ve içinde yer alan eserlerini yakından görme şansını yakaladığım için mutluyum. Bu yazı sadece müzelere ait görsellerden oluşacak. Hazırsanız başlıyoruz.


1- Bode Müzesi

1897 yılında yapılmaya başlanan müze 1904 yılında tamamlanmış. İçinde gotik heykeller, madeni paralar ve ağırlıklı olarak Bizans sanatına ait eserler var.Müzede İsa ve Meryem heykellerine oldukça geniş bir alan ayrılmış. Bu nedenle ben oraları hızlı bir şekilde gezdim. Gözüme takılan ilginç figürler ile süslenmiş bu sandalyeyi size de göstereyim istedim. Cam ve ışıklardan dolayı pek net bir görsel elde edemedim.Ben de sanata azıcık uçundan dokundum.


2- Pergamon Müzesi 

Bergama müzesi. Adında da anlaşılacağı gibi içinde Bergama'dan birçok eser barındırıyor. Bu müzeyi gezerken sinirlendiğimi itiraf etmeliyim. Adamlar resmen Bergama'yı Almanya'ya taşımayı başarmış.
3- Alte Nationalgalerie Müzesi

19. yüzyıl sanat eserlerinin sergilendiği bir müze. İçinde Ölüm temalı tabloları oldukça ilgimi çekti.
Müzede beni en çok heyecanlandıran an tabii ki bir Van Gogh tablosu görmekti. Loving Vincet adlı sinema filmin başlangıç sahnesinde yer alan mekandı.4- Altes Müzesi

Antik çağa ait eserlerin sergilendiği müze. Görünüşü oldukça heybetli. Böyle büyük bir müzeyi gezmeyi en sona sakladığımız için yorgunluğumu müzenin merdivenlerine oturarak yenmeye çalıştım. 

5- Berlin Dom

Bir katedralde olması gereken her şey bu katedralde mevcut. İhtişamlı heykeller, kral mezarlıkları, İsa  ve Meryem figürüleri. Ayrıca 270 basamak çıkınca kuş bakışı Berlin'i görme imkanı da sunuyor.İki buçuk günde mümkün olduğunca geniş bir zamanı müze ziyaretlerine ayırdım. Gittiğim şehirler müzeleri ve kitapçıları gezmeye vakit ayırmayı çok seviyorum. Berlin'de müzelerin yanı sıra beni büyüleyen bir kitapçı gezme şansını da yakaladım. Onun için ayrı bir yazı yazmayı planlıyorum. 
Şimdilik benden bu kadar.
Yeniden görüşünceye kadar kendinize güzel davranın. 
Sevgiler.
✄----------------------------------------------------------------------
Paylaş:

14 yorum :

 1. Alte Nationalgalerie Müzesi'ndeki o tabloya bayıldım. Harika görünüyor. Almanya'ya gitmeyi hiç istememiştim; ama müze seven biri olarak sırf bunun için bile gidebilirim :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de nedense Almanya ile bir türlü barış imzalayamıyorum. Yani bir tarafım orayı hiç sevmiyor.

   Sil
 2. Güzel detaylar ve sanat tarihinde gördüğüm ilk taciz karesi :D

  YanıtlaSil
 3. Müzeler şehirlerin ruhunu yansıtır. Gezmesi çok keyifli.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kesinlikle öyle müzelerde vakit geçirmeyi çok seviyorum.

   Sil
 4. Merhaba,bu güzelikleri gördüğünüz için çok şanslısınız.Sayenizde bizlerde sebeplendik:)

  YanıtlaSil
 5. Şayet yolum Berlin'e düşerse bu güzel yazın rehberim olacak
  teşekkürler

  YanıtlaSil
 6. berlin aklımda saooool :)

  YanıtlaSil
 7. Bergama'daki eserleri çalıp müze yapmaları gerçekten sinir edici bir durum.
  Berlin'e kuş bakışı bakmak da ayrı bir keyiftir eminim. Ölüm temalı tablo ise en dikkatimi çeken şeylerden birisi oldu. Çok güzel bir tablo olmuş.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Açıkcası kuş bakışı görüntüsü beni çok etkilemedi. Bir Prag, Porto gibi değildi.

   Sil

*Bloglar yorumla beslenir. Yorumlarınızı eksik etmeyin.
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Link bırakıp kaçmayın.
*Yazının konusu dışında sormak veya iletmek istediğiniz bir şey varsa İletişim formunu kullanın.
Sevgiler.

Fotoğrafım
Mam na imię Yasemin. Jestem z Turcji. Mieszkam w Stambule, a teraz w Krakowie. Mówię po turecku i angielsku znam też trochę po polsku. Z zawodu ksiegowa. Moje ulubione słowa oczywiście :) Interesuję się literaturą i sportem. Lubię kawę. Uwielbiam mój rower.