1 Ekim 2015

Zürih'e gitmemeniz için 9 neden

Zürih gezimi tamamladım ve  bu sefer farklı bir içerik ile gördüklerimi anlatmak istedim.
İşte Zürih'i ziyaret etmemek için 9 neden;

1- Gezinizden döndüğünüzde sizi bekleyen arabanızdan soğumak istemiyorsanız, Zürih sokaklarında kesinlikle gezmemelisiniz. Bir çoğunu sadece televizyon programlarında gördüğüm arabalar Zürih sokaklarında fink atıyor. Her köşe başında dudağınızı uçuklatacak arabalar görmeniz mümkün.




2- İşinize metrobüs veya otobüsle ile gidip gelenlerdenseniz, Zürih'in harika şekilde işleyen toplu taşıma sistemini görmemelisiniz. Beyniniz böyle bir düzen karşısında kısa süreli şok geçirebilir.  





3- Korna sesi sevenlerdenseniz, Zürih sokakları size çok sıkıcı gelebilir. Dünya'nın en pahalı arabası bende, dur bi havam olsun kornaya basayım da yaya geçidinden geçmeye çalışan insancıklar sağa sola saçılsın diyen nadide şöförler yok orada. 


4- Cebinizdeki telefon için (atomlarına kadar böldürüp ) taksit ödüyorsanız, teknoloji mağazalarını gezmemelisiniz. Kendime bir kindle aldım. 139 Frank. Burada çalışan ve Frank kazanan biri için oldukça ucuz. Aynı şey ithal ettikleri kıyafetler, ayakkabılar için de geçerli. 

5- Bir akşam yemeğine 100 TL verince, ne kadar da pahalıymış diyorsanız, Zürih sizi aç bırakabilir. Hiçbir restorana girip tıka basa yememelisiniz. Ortalama bir akşam yemeği kişi başı 40 Frank civarında. Türk parasına karşılığı 120 TL yapıyor. Bir sandviç 5 -10 Frank. Üç öğünü dışarıda yemeye kalkarsanız, günlük 80 Frank harcamayı göze almalısınız.


6- Hafta sonu bir Boğaz havası alalım diye yola çıkıp, trafik ile mücadele edip, şanslı iseniz park yeri bulabilenlerdenseniz, Zürih'te hafta sonu göl kenarına gitmemelisiniz. Kendi halinde gezen, yeşillikler içinde oturan ve gölde su sporu yapanları görmek canınızı sıkabilir.( Yaz ayları için hizmet veren harika plajından ve tertemiz olan suyundan bahsetmiyorum bile... )








8- Bisikletinizi sadece ara sokaklarda ve yazlık beldelerde kullanıyorsanız, Zürih trafiğindeki bisiklet yollarını ve park alanlarını görmemelisiniz. Döndüğünüzde şehrinizin trafik düzenine isyan edip, dur ya oradakiler sürüyorsa ben de sürerim diye yollara düşme isteği ile dolabilirsiniz. Eğer isteğinizi eyleme dönüştürecek olursanız, muhtemelen sonuç (eğer şanslıysanız) birçok kırık ile atlatılan bir trafik kazası olmaktan öteye geçemeyecektir. 




9- Türk Lirası kazanıyorsanız, Zürih'te 3 veya 4 günde harcayacağınız para ile farklı 2-3 Avrupa Şehri gezebilirsiniz. 

Bu yazdıklarım size etkilemeyecek ise gidin ve Zürih'in keyfini çıkarın. Zenginliğin ve rahatlığın hakim olduğu tipik bir Avrupa şehri olur kendisi.
Paylaş:

2 yorum :

  1. Farklı yönlerden ne güzel ele almışsın emeğine sağlık canım Sevgiler...

    YanıtlaSil
  2. Bu yazınızda sonra değil Zürih'e gitmek İsvicre'nin üzerinden uçakla bile geçmem. :) işin espirisi tabiki, yazınız çok güzel olmuş uygar bir toplumla aramızdaki farkın nekadar açık oldugunu anlayabiliyoruz. Büyük toplum olmak için ne çok eski bir tarihe ne de çok zenginliğe sahip olmak gerekir. Yeterki insanı değerlerin ne olduğunu bilelim ve buna göre hareket edelim.

    YanıtlaSil

*Bloglar yorumla beslenir. Yorumlarınızı eksik etmeyin.
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Link bırakıp kaçmayın.
*Yazının konusu dışında sormak veya iletmek istediğiniz bir şey varsa İletişim formunu kullanın.
Sevgiler.

Fotoğrafım
Mam na imię Yasemin. Jestem z Turcji. Mieszkam w Stambule, a teraz w Krakowie. Mówię po turecku i angielsku znam też trochę po polsku. Z zawodu ksiegowa. Moje ulubione słowa oczywiście :) Interesuję się literaturą i sportem. Lubię kawę. Uwielbiam mój rower.