16 Ekim 2014

Bir dolandılarıcık eylemi - gelen her telefona inanmayın


Bir dolandırıcılık eylemine maruz kalmak üzereydim bugün. İnsanlar nereden nasıl para kazanacaklarını şaşırmış durumda. Bu aralar ,eskiye dönük bankanızın sizden kesmiş olduğu yıllık kart aidatı , hesap işletim ücreti gibi haksız kazançların geri ödeneceği haberleri  almış başını gidiyor. Evet tüketici için güzel bir haber bu, ama bu habere sevinen başkalarında var malesef . Dolandırıcılar.
Bu gibi haksız kazanç sağlayacaklara pirim vermemek adına,  bugün başımdan geçen olayı yazmak istedim.


Pazartesi günü annemi  0216 223 04 63 bu numaradan arayıp , kendilerini Yaşar Meriç Genel Müdürlüğü olarak tanıtan şirket , biz garanti bankası adına arıyoruz ferdi kaza sigortanızın iptali ile ilgili görüşmek istiyoruz demişler. Annemde bu kızım telefonu değil ben konuyu kendisine iletirim demiş. Anneme bir telefon numarası vererek bize geri dönüş sağlayabilir mi demişler. 
Buraya kadar herşey çok olası gözüküyor. Taki ben dün arayıp , hayırdır beni aramışşınız diyene kadar.( bir dip not düşeyim benim ferdi kaza sigortam hiç olmadı. ) İlk önce ben aradığım için bilgi vermeyeceklerini , onların bana 5 dk içinde geri dönecekleri bilgisi verip , benden cep telefonu numaramı istediler. Bende iş numaramdan bana geri dönün dedim. ( telefonlarında arayan numaraları görüyorlarmış ) 
Aradan 2 saat geçti ve kimse dönmedi. Tekrar aradım bu sefer benim müşteri temsilcimin meşgul olduğunu yarım saat içinde geri döneceği bilgisini verdiler. Yine tamam dedim. Başladım beklemeye. Bugün öğleden sonra ( aranmadığım için) tekrar aradım. Bu sefer aynı konuşmalar tekrarlandı, ben ise telefonu kapatmayacağımı beni yetkili birine bağlamasını istedim.
Beni bir hanımefendiye bağladılar. Neden arandığımı, hangi şirket olduğunu sorum. 
Açıklama ise şu şekilde geldi. Biz garanti bankası  ve bazı bankalar ile çalışan bir şirketiz. Bilgilerinizi garanti bizimle paylaştı. Sizden kesilen ücretlerin iadesini yapıyoruz.Sistemimiz şu şekilde istiyor. Müşteri temsilciniz sizin iade tutarınızı hesaplıyor , sonra SİZ BIZE kart bilgilerinizi veriyorsunuz, biz 5 dk içinde size geri dönüş yaparak ilgili tutarı kartınıza hangi tarihte yansıtılacağı konusunda bilgilendiriyoruz dedi. Içimden hadi yaaa şakacı dedim tabi.
Hiç bir bilgimi paylaşmadan ve garantiden herhangi bir iade talebimin olmadığını belirterek görüşmeyi sonlandırdım.
Ardından hemen garanti bankasının şüpheli işlemler birimini aradım. Garantinin cevabı ise aynen şöyle oldu. Konunun bizimle hiç bir ilgisi yok. Biz o şirketle çalışmıyoruz. Bunlar dolandırıcılık eylemleri. Eğer bilgilerinizi ve kart numaranızı paylaştıysanız, hemen kartı kapatmalıyız dedi.
Çok uzun bir yazı oldu bu defa. Fakat kimsenin böyle sahtekarlara inanmasını istemem. Bende bankacıyım. Bu gibi işlemler için lütfen bankanıza başvurun. Aracı kurum kullanmayın. Sizi arayıp bilgilerinizi isteyen kişilerle her ne olursa olsun , bilgilerinizi paylaşmayın. Dolandırıldıktan sonrası daha kötü, hiç bir şekilde hak talep edemiyorsunuz . Yargı sistemi devreye girdiğinde ise yıllar sürüyor davalar. Yine mağdur olan taraf siz oluyorsunuz. 
Umarım alın terinizi çalmak isteyen insanlarla hayat boyu karşılaşmazsınız. 
Sevgiler...


  
Paylaş:

0 yorum :

Yorum Gönder

*Bloglar yorumla beslenir. Yorumlarınızı eksik etmeyin.
*Lütfen yalnızca yazı ile ilgili yorumlar yazın. Link bırakıp kaçmayın.
*Yazının konusu dışında sormak veya iletmek istediğiniz bir şey varsa İletişim formunu kullanın.
Sevgiler.

Fotoğrafım
Mam na imię Yasemin. Jestem z Turcji. Mieszkam w Stambule, a teraz w Krakowie. Mówię po turecku i angielsku znam też trochę po polsku. Z zawodu ksiegowa. Moje ulubione słowa oczywiście :) Interesuję się literaturą i sportem. Lubię kawę. Uwielbiam mój rower.